Na szlaku jesienią

Maków Podhalański - Ostrysz (707 m) - Koskowa Góra (866 m)-Łazy (800 m) czas przejścia: 2.45h, w kierunku przeciwnym 2.15h

 Ładna trasa prowadząca z doliny Skawy na Koskowa Górę. Na grzbiecie kilka punktów widokowych, a ukoronowaniem wycieczki jest panorama z kopuły szczytowej Koskowej, niestety w ostatnim czasie zarastającej brzeziną. Z dworca PKP w Makowie Podhalańskim idziemy krótko na pn. ul. Kolejową i dochodzimy do drogi Wadowice - Skomielna Biała (ul. 3 Maja). Skręcamy w prawo, przechodzimy obok dworku Paczosówka i skręcamy w lewo w ul. Kasztanową (szpital i zabudowa osiedlowa), przechodzącą w ul. Kościuszki. Dalej szlak skręca w prawo i w lewo, wznosząc się trawersem ul. Widokową. Ulica wykładana betonowymi płytami przekracza potok, a następnie (już jako bita droga) garb terenu i wchodzi do doliny następnego potoku. Tu widoczne skutki katastrofalnych ulew z 2001 r, a także malownicze kaskady. Za potokiem wkraczamy na teren świeżego(2001 r.) osuwiska, przez które szlak przechodzi ścieżką. Wychodzimy na skraj lasu z widocznym na siodle osiedlem Ostrysz. 

Skręcamy w lewo (na pn.-wsch.) i podchodzimy skrajem pól, mając zasobą widok otoczenia doliny Skawy. W zagajniku uwaga na znaki! Szlak skręca nagle w prawo i w lewo, po czym wchodzi do lasu. Przechodzimy obok kilku zarastających polan i na niewielkiej łące osiągamy główny grzbiet Pasma Koskowej Góry. Skręcamy w prawo, na wsch. (uwaga przy wędrówce w drugą stronę—droga na zach. wyprowadza na grzbiet Makowskiej Góry). Przechodzimy obok wierzchołka Stańkówki (666 m) i schodzimy na płytkie siodło z pasem pól. Widok stąd obejmuje wzniesienia Pogórza Wielickiego, masyw Chełmu (nad Stryszowem), zach. część Pasma Babicy. Na wprost wystaje cel naszej wędrówki — Koskowa Góra, na prawo widnieje grzbiet Kamiennej Góry. Wchodzimy do lasu i przewijamy się najpierw na północną, a potem południową stronę grzbietu, trawersując wierzchołek Ostrysza (707 m). Stąd schodzimy (znów widok Koskowej) na rozległe siodło z krzyżem (643 m) i pięknie położone, widokowe pastwiska (Polany) po jego północnej stronie. Tu skrzyżowanie dróg, na którym idziemy prosto — idąc w prawo (na pd.-wsch.), możemy zejść trawersem na Przysłop, droga w lewo sprowadza do Bieńkówki. Wkraczamy ponownie w świerkowy las (Bór). Zaraz po prawej mała polanka na spłaszczeniu terenu, a za nią wał o charakterze podwójnego grzbietu (poniżej, w leju źródliskowym potoku znajduje się osuwisko). Rozpoczynamy podejście na Przysłopski Wierch. Początkowo trzymamy się grzbietu, mijając niewielkie płaty pól, następnie trawersujemy pn-zach. stoki gęstym świerkowym lasem (kapliczka na drzewie). W kilkunastominutowym podejściu osiągamy polankę na pd. ramieniu Przysłopskiego Wierchu (tzw. Grapie) i skrzyżowanie dróg. Skręcamy w lewo i wychodzimy na rozległe pola (Pasieki) z piękny widokiem Koskowej i grzbietu na południe od niej. Po chwili mijamy kamienny krzyż z prymitywną kamienną rzeźbą Serca Jezusa. Łagodnie podchodząc, wchodzimy do lasu na grzbiecie Przysłopskiego Wierchu (po lewej nosi on nazwę Kotońka). Mijamy jeszcze ładny krajobrazów pas pól Na Banasikówce, wchodzimy ponownie w las, po czym wychodzimy na wygodną drogę przez młodniki i zarastające polany u zach. podnóży kopuły szczytowej Koskowej Góry, tzw. Snózki.

Podchodzimy drogą grzbietową (idąc trawersem w lewo dotrzemy do węzła szlaków z ominięciem szczytu Koskowej). Droga wznosi się ponad osiedlem Majdówka i wychodzi na rozległą wierzchowinę Koskowej w pobliżu przekaźnika (z lewej dołącza ścieżka od Łazów). Roztacza się stąd przepiękny widok w kierunku Pogórza Wielickiego, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Śląskiej oraz Beskidu Małego i Śląskiego.

Idąc ścieżką prosto, wejdziemy na główny wierzchołek (866 m), z piękną panoramą obejmującą Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry, Beskid Żywiecki.

Droga skręca w prawo, aby zaraz za przekaźnikiem odbić w lewo. Szlak schodzi wzdłuż słupów elektrycznych do domów osiedla U Koska  i skręca w lewo, po czym łagodnie obniża się drogą wśród pól ku widocznej z dala kapliczce, do węzła szlaków nieopodal os. Łazy.