Os. Łazy (800 m) - Koskowa Góra (866 m) - Magurka (776 m) - przeł. Jabconiówka (635 m) czas przejścia: 1.10h, w kierunku przeciwnym 1.30h

Grzbietowa trasa z kilkoma punktami widokowymi. Odcinek szlaku dalekobieżnego prowadzącego z Pogórza Wielickiego w Gorce.Z węzła szlaków na grzbiecie między Koskową Górą a Parszywką idziemy wspólnie ze znakami żółtymi na zach.,do pobliskiego skrzyżowania dróg.

 

Prosto wiedzie trawers północnych stoków Koskowej, my zaś skręcamy w lewo i podchodzimy łagodnie do widocznych domów osiedla U Koska. Na rozwidleniu dróg idziemy w lewo, wychodzimy za osiedle i łagodnie wznosimy się polami. Ok. 100 m za osiedlem napotykamy poprzeczną drogę, którą można wyjść w 2 min. na szczyt Koskowej Góry. Spod szczytu Koskowej udajemy się trawersem na pd. Mijamy pas krzewów, kryjący rów strzelecki — pozostałości niemieckiego systemu obronnego z 1945 r. Wchodzimy do lasu (na lewo odchodzą kolejne drogi). Osiągamy grzbiet i teraz łagodnie, a później nieco stromiej (warto na chwilę zejść drogą w lewo 100 m w celu obejrzenia kapitalnego widoku doliny Bogdanówki) obniżamy się przez niewielkie polanki na siodło (729 m) między Koskową a Syrkówką. Z połaci pól ładne widoki, choć nieco ograniczone przez sąsiedztwo obu wzgórz. Na samym siodle szlak przecina polna droga łącząca Żarnówkę i Bogdanówkę (w razie potrzeby, w lewo można w 20 min. zejść do pętli PKS w Bogdanówce). Lekko podchodząc, szlak przekracza mały zagajnik i wychodzi na kolejny pas pól na grzbiecie Gieratówki. Przeszedłszy na zach. stronę grzbietu, obchodzimy trawersem wierzchołek Syrkówki (782 m) przez las Jamy. W rejonie skrzyżowania kilku dróg wykręcamy łukiem w lewo na pd.-wsch. (przy drodze źródło dobrej wody) i wychodzimy na rozległe siodło między Syrkówką a Magurką (716 m). Z połaci zarastających pól efektowne widoki na przeciwną stronę doliny Bogdanówki. Za siodłem wchodzimy w las i idąc płasko napotykamy rozwidlenie dróg. Wybieramy lewe odgałęzienie i drogą wiodącą ukośnie do spadku terenu w kierunku pd.-zach. wychodzimy na grzbiet Magurki pomiędzy jej dwoma wierzchołkami, lekko podchodząc na zachodni (787 m). Szlak skręca na pd., wkrótce wyprowadza z lasu i zdecydowanie obniża się na przełęcz z domami os. Jabconie, które osiągamy po kilku min. zejścia i dochodzimy do drogi asfaltowej, łączącej Skomielną Czarną i Wieprzec. Do przystanku PKS Skomielną Czarna Góra — 10 min. na wschód.