• Polana Dłużyce - Zawadka - Jaworzyny - Tokarnia 2,3 h/powrót3 h

Opuszczamy zarastającą polanę Dłużycę udając się za znakami czarnymi na pd.-zach., w mieszany las. Cały czas obniżamy się w towarzystwie pięknych buków, a następnie minąwszy pola (źródło) docieramy wśród świerków do szerokiej bitej drogi. Drogą schodzimy na pd. do granicy lasu i pól. Z tego miejsca, rozległa panorama na wzniesienia Beskidu Wyspowego; od lewej: Lubogoszcz, Strzebel, Luboń Wlk., Zembalowa, a z tyłu masyw Pękalówki i bezleśne ramię z osiedlem Oleksy. Najpierw łagodnie, a potem gwałtownie obniżamy się wśród pól i wchodzimy między domostwa Zawadki. Od placyku przed szkołą  i przystanku PKS schodzimy asfaltem na zach. 

Ciekawe widoki na pd.-zach.; od lewej: na horyzoncie Tatry, Stołowa Góra, polana Gronie (nad nią Babia Góra i Police), Kokorzyk, Magurka. Mijamy z prawej skromny obelisk upamiętniający walki partyzanckie w 1944 r. Idziemy na pn.-zach., zostawiając z tyłu maleńką kapliczkę, za którą po chwili opuszczamy asfalt i udajemy się wśród zabudowań w prawo, na pn. (po drodze mijamy sklepik i dużą kaplicę ołtarzową). Pośród pól nieznacznie podchodzimy, a następnie wyrównanym terenem docieramy do mieszanego lasu. Widoki na Gorylkę z osiedlem Jaworzyny. Przekraczamy strumyk i przez las bukowy dochodzimy do podmokłej łąki. Odtąd na pn., drogą przez mieszany las w stronę grzbietu. (Natomiast idąc dalej prosto, niejako głównym ciągiem drogi, można o wiele krócej dojść do głównego grzbietu i Jaworzyn.) Nieopodal zanikającej polany Chłopskie pod zachodnim szczytem Kotonia wychodzimy na leśny trakt, następnie łukiem w prawo na grzbietową drogę.

Razem ze znakami zielonymi i częściowo żółtymi idziemy do osiedla Jaworzyny, skąd za murowaną kapliczką (1869 r.) skręcamy w prawo. Następnie między zabudowaniami do skraju bukowego lasu (ocembrowane źródło). Idziemy drogą leśną na pd., a potem nieco na pd.-zach. Po 20 min. docieramy do samotnego gospodarstwa i skrzyżowania dróg (strumień). Tu opuszcza nas szlak zielony, a my skręcamy w lewo, w stronę lasu. Dalej, wśród polanek i leśnych szkółek oraz grzbietem i polami - widoki na Beskid Wyspowy (przed nami Zembolowa z Cyrlą, z lewej Lubogoszcz nad Kiczorą) i Tatry - schodzimy do Tokarni. Nasza droga na końcowym odcinku jest wyasfaltowana i prowadzi - mijając po lewej szkołę i otoczony parkiem dworek (dziś przedszkole), a z prawej plac z zegarem słonecznym - do centrum wsi oraz szosy na Jordanów. Przystanek PKS znajduje się nieco dalej w kierunku Myślenic. Szlak czarny podąża, opodal Kalwarii Tokarskiej, na Zembolową, gdzie łączy się ze znakami żółtymi z Lubnia do Jordanowa.

  • Tokarnia - Kalwaria Tokarska (Urbania Góra 674 m) – Zembolowa (858 m) – 1,5 h/powrót 1,15 h

Z centrum Tokarni udajemy się drogą Pcim - Jordanów na zachód przez most na potoku Więciórka. Na przeciwko budynku Urzędu Gminy skręcamy w lewo na kładkę przez Krzczonówkę. Idąc wzdłuż rzeki szlak dochodzi do poprzecznej drogi, którą skręca w lewo, prowadząc między domami ról Chobociej i Urbaniej. Po chwili od strony rzeki dobiega kolejna droga. Skręcamy w lewo i wznosimy się polną drogą ponad osiedle Brzegi. Podchodząc wzdłuż potoku mijamy kolejne rzeźby Kalwarii Tokarskiej. Droga przechodzi przez zagajnik i wznosi się na wschód wzdłuż skraju lasu. Wchodzimy do lasu po czym wychodzimy na rozległe pastwiska i pola. Wkrótce docieramy do skrzyżowania dróg na przełęczy Za Doliną. Z przełęczy udajemy się na południe i podchodzimy na zachodnie ramię Zębalowej, zwanej od strony Tokarni Golcem. Tu szlak skręca w lewo idąc na wschód płaskim grzbietem. Po chwili droga skręca na południowy wschód i wychodzi na grzbiet Zębalowej i dochodzi do szlaku żółtego.