Tereny Gminy Tokarnia stanowią miejsca, w których zarówno turyści indywidualni jak i zorganizowani, mogą znaleźć ciszę, spokój i bezpośredni kontakt z naturą oraz miejsca aktywnego wypoczynku.

Urozmaicona rzeźba terenu, występowanie otwartych widokowo spłaszczeń, polan, wysoka lesistość, przepływające strumienie, duża liczba zabytków kultury i przyrody sprawia, że gmina jest atrakcyjna turystycznie. Do atutów turystycznych należy zaliczyć również łagodny klimat naturalny, który korzystny jest do uprawiania narciarstwa i stwarza dogodne warunki dla wypoczynku.

Tereny Gminy obfitują w dogodne ścieżki spacerowe, szlaki turystyczne. Obfitość runa leśnego zadowoli nie tylko grzybiarzy, ale także amatorów jagód (borówek). Początkującym jak i zaprawionym piechurom proponujemy wycieczki na okoliczne wzniesienia skąd rozciąga się szeroka panorama na pozostałą część pasma Beskidów, Gorców oraz Tatr. W zimie na zwolenników „białego szaleństwa” czeka stok narciarski w Skomielnej Czarnej.

Na terenie Lasów Państwowych w Tokarni została wytyczona ścieżka przyrodniczo – leśna „Tokarnia – Groń”, która przebiega przez malownicze tereny południowego zbocza masywu Kotonia. Jej otoczenie jest bardzo urozmaicone - w czasie wędrówki wśród drzew można poznać wielogatunkowe lasy górskie charakteryzujące się niezwykłym w warunkach polskich bogactwem flory: drzewostany z bukiem, jodłą, jaworem, modrzewiem, grabem, dębem brzozą, sosną i świerkiem oraz  licznie występującymi gatunkami zielnych roślin chronionych. Ścieżka ma 1,5 km i tworzy zamkniętą pętle, na ścieżce zlokalizowanych jest 11 przystanków tematycznych. Turyści mogą odpocząć na drewnianych ławkach lub w leśnej wiacie. 

Na terenie Gminy znajdują się 3 boiska piłkarskie o nawierzchni trawiastej oraz wielofunkcyjne w Krzczonowie oraz  w Tokarni w tym Orlik z boiskiem do piłki nożnej, siatkówki plażowej, koszykówki oraz piłki siatkowej.