Żadna ważna uroczystość religijna, patriotyczna czy kulturalna w Gminie Tokarnia nie może się obyć bez obecności jednej z lokalnych orkiestr dętych.

 

Jedną z najbardziej popularnych i aktywnych scenicznie jest Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki, powstała w 2002 r. z inicjatywy o. Józefa Mońki i o. Patryka Jankiewicza, a jej kapelmistrzem od czasu powstania jest Andrzej Jędrysek. Orkiestra liczy obecnie ok. 70 członków. Występuje nie tylko w Polsce, ale również za granicą (Włochy, Niemcy, Austria, Węgry, Ukraina, Słowacja a nawet Chiny). Posiada szeroki repertuar artystyczny, wydany na trzech albumach CD: 2004 – melodie patriotyczne, 2009 – melodie patriotyczne oraz różne melodie świata, 2010 – kolędy i pastorałki.  Informacje o orkiestrze można znaleźć na stronie www.orkiestra-skomielnaczarna.pl.

Początki dętej orkiestry strażackiej w Krzczonowie sięgają 1961 r. za sprawą  kapelmistrza z Łętowni Władysława Gromala, który zaprosił do siebie 18 maja 1961 roku strażaków z Krzczonowa z pomysłem założenia orkiestry. Początki orkiestry były niezwykle trudne, gdyż poza zapałem strażacy nie posiadali żadnych instrumentów ani umiejętności. Pierwsza historyczna lekcja nauki gry na instrumentach odbyła się już 2 lipca 1961 roku. Energia oraz determinacja strażaków była tak wielka, że udało się im zakupić, wypożyczyć, wyremontować czy wyprosić kilka podstawowych instrumentów i kolędować w okresie Bożego Narodzenia. Pierwszym jej kapelmistrzem był Józef Jędrysek, następnie w drugiej połowie lat 60 - tych Władysław Gromala. W latach 70 - tych batutę kapelmistrza dzierżył Franciszek Bieniek, by na początku 1976 roku oddać ją w pewne ręce Krzczonowianina i strażaka Stanisława Pawlika. 

Orkiestra Dęta OSP w Tokarni rozpoczęła swoją działalność w 1982 r., przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu rozpoczęto pierwsze próby muzyczne. Orkiestra jest laureatem wielu przeglądów orkiestr dętych na szczeblu powiatowym a nawet za granicą. W 2012 r. na VIII Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Myślenickiego zajęła I miejsce.