Tereny Gminy Tokarnia stanowią miejsca, w których zarówno turyści indywidualni jak i zorganizowani, mogą znaleźć ciszę, spokój i bezpośredni kontakt z naturą oraz miejsca aktywnego wypoczynku. Urozmaicona rzeźba terenu, występowanie otwartych widokowo spłaszczeń, polan, wysoka lesistość, przepływające strumienie, duża liczba zabytków kultury i przyrody sprawia, że gmina jest atrakcyjna turystycznie. 

Targowscy herbu Tarnawa byli rodem szlacheckim pochodzącym z Kielecczyzny, rodzina była mocno zaangażowana w działalność patriotyczną w okresie insurekcji kościuszkowskiej.

Najstarszym zabytkiem w Skomielnej Czarnej jest uznany za cudowny, obraz Matki Boskiej z Kołomyi.
Obraz Madonny z Dzieciątkiem znajduje się w głównym ołtarzu kościoła parafialnego w Skomielnej Czarnej. Jest to doskonała pod względem artystycznym (jedna z pierwszych) kopia ikony z Jasnej Góry z koronami króla polskiego Władysława IV Wazy, pochodząca z 1635 roku. Namalował ją na blasze nałożonej na deskę paulin z jasnogórskiego klasztoru Stanisław B(r)ezanesis, a ufundował 8 grudnia 1635 roku Michał Stanisławski herbu Pilawa, o czym informuje inskrypcja znaleziona na obrazie. 

Ekomuzeum to rodzaj „muzeum bez murów”, które pobudza do działań lokalną społeczność, służy jako miejsce spotkań promocyjnych gminy Tokarnia.

Jeśli zawitasz kiedyś w Tokarni, wybierz się koniecznie na kontemplacyjny spacer na Urbanią Górę. Znajdziesz tu  ciszę i spokój, delikatny szmer strumyka spływającego z gór… 
Na szlaku w powszedni dzień nie spotkasz żywej duszy – tylko Ty, natura i sztuka ludowa. Polecamy przełom lipca i sierpnia, kiedy w powietrzu unosi się zapach siana, łanów zboża i leśnych jagód. Kiedy dotrzesz już na samą górę, usiądź i pomyśl, że wszystko to co widziałeś po drodze stworzyły ręce jednego człowieka, niemożliwe – a jednak.

Wielką zaletą Gminy Tokarnia są widoki, które zapierają dech w piersiach, jak np. widok z Koskowej Góry. Ale warto się tam wybrać również z innego powodu, zwłaszcza jeśli chcemy wyprosić u Boga jakieś łaski. Miejscowi mówią, że w tej kaplicy wszystkie prośby zostaną wysłuchane. Nie ma powodu by w to nie wierzyć, zwłaszcza gdy pozna się  cudowną historię malowniczej kapliczki i kamiennej rzeźby Chrystusa upadającego pod krzyżem.